Samsun Diyetisyen

Samsun Diyetisyen

Samsun Diyetisyen

Samsun diyetisyen ihtiyacınız olduğunda her zaman yanınızdayız.

Diyetisyen nedir? Diyetisyen sağlıklı bir yaşam sürdürmek isteyen ve fazla kilolarından kurtulmak isteyen insanlara metabolizma özelliklerine göre beslenme programları oluşturan uzmanlardır.

Günümüzde düzensiz ve sağlıksız beslenme sorunları nedeniyle diyetisyenlere olan ihtiyaç artmıştır. Her metabolizma farklı olduğu için beslenme alışkanlıklarının ve günlük alınması gereken besinlerin sağlıklı bir şekilde düzenlenmesi gerekir. Diyetisyenler,

 • İnsanların genel özellikleri
 • Alışkanlıkları
 • Metabolizma farklılıkları
 • Yaşam koşulları

Gibi genel kriterleri değerlendirerek beslenme programları oluştururlar. Bu beslenme programlarının genel amacı kişilerin yaşam kalitelerini artırmaktır. Sağlıklı toplumlar doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip toplumlardır. Yeterli vitamin ve mineral desteğine sahip insanlar daha sağlıklı düşünebilir ve yaşamlarında daha başarılı olurlar. Obezite gibi sağlık sorunları daha az görülür.

Samsun diyetisyen uzmanları da bu amaçla başvuranların genel durumlarına göre beslenme programları hazırlayarak başvuranların yaşam kalitelerini artırmayı amaç edinirler.

Diyetisyen Uzmanlarının Görev ve Sorumlulukları

Her alanda olduğu gibi diyetisyenlerinde belli görev ve sorumlulukları bulunur. Diyetisyenler her şeyden önce toplumun doğru ve sağlıklı beslenmesinde yol göstermeleri açısından büyük bir sorumluluğa sahiptirler. Diyetisyenlerin sorumluluklarını şu şekilde sıralayabiliriz,

 • Başvuranların beslenme ile ilgili genel sağlık sorunları varsa sağlık çalışanları ile işbirliği yapmak ve doğru alanlara yönlendirmek.
 • Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması için danışmanlık yapmak.
 • Başvuranın durumuna göre düzenli ve sağlıklı yemek yeme alışkanlığının kazanılması için planlar yapmak.
 • Vücut fonksiyonları için gerekli beslenme düzenini belirlemek.
 • Sağlıklı beslenme ile ilgili son bilimsel gelişmeleri takip etmek.
 • Başvuranları doğru beslenme alışkanlıkları kazanabilmeleri amacıyla motive etmek.
 • Uygulanan beslenme programlarının sonuçlarını gözlemleyerek rapor hazırlamak.
 • Gerektiğinde egzersiz önerilerinde bulunmak.

Diyet Programı

Doğal olmayan besinlerle de bağlantılı olarak gelişen hızlı kilo artışlarının önüne geçmek amacıyla diyetisyenler başvuranların genel durumlarına uygun programlar uygulayarak gelişmeleri takip ederler. Bu sayede gerektiğinde uygulanan programlar yeni koşullara uygun olarak yeniden düzenlenir. Samsun diyetisyen uzmanları tarafından belirlenen kriterlere uyulduğunda sonuçların son derece başarılı olduğu görülmektedir.

Ancak diyetisyen tavsiyelerine uyulmadığı taktirde eski beslenme alışkanlıklarına tekrar dönüşler olmakta bu da uygulanan programların işe yaramamasına neden olmaktadır. Diyetisyenlerin hazırlamış olduğu programları istikrarlı bir şekilde uygulayan başvuranlar istedikleri sonuçları elde etmektedirler.

Diyetisyen sadece yol gösterir, istenilen sonuçlar tavsiyelerin uygulanması ile ortaya çıkmaktadır. Yanlış beslenme alışkanlıklarından dolayı sorun yaşayanlarla diyetisyenin uyumlu çalışması uzun vadeli başarıyı beraberinde getirecektir.

Samsun beslenmeye bağlı obezite rahatsızlıklarının yoğun olduğu iller arasında olmasa da Samsun diyetisyen uzmanları sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması konusunda başarılı çalışmalar yapmaktadırlar.

 

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Diyet Programı

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için dengeli ve doğru beslenme oldukça önemlidir. Bu nedenle, doğru beslenme programı hazırlayarak kişilerin sağlıklı bir yaşam sürmelerine yardımcı olan diyetisyenlerin hizmetleri oldukça değerlidir.

Samsun diyetisyen hekimleri, her yaş grubuna ve her türlü sağlık durumuna özel beslenme programları hazırlayabilirler. Diyabet, hipertansiyon, obezite gibi rahatsızlıkları olan kişiler için özel diyet programları hazırlayarak sağlıklı bir şekilde kilo verme sürecine yardımcı olurlar.

Diyetisyenler aynı zamanda sporcuların beslenme programlarına da yardımcı olurlar. Sporcuların performansını arttırmak ve en iyi sonuçları elde etmek için doğru beslenme oldukça önemlidir. Diyetisyenler, sporcuların ihtiyaçlarını karşılayacak beslenme programları hazırlayarak performanslarını arttırmalarına yardımcı olabilirler.

Samsun diyetisyen hekimleri, kişisel beslenme planları oluşturabilir ve bu programlar ile sağlıklı bir yaşam sürdürme yolunda destek alabilirsiniz. Ayrıca, diyetisyenlerin hizmetleri sadece beslenme planları hazırlamakla sınırlı değildir. Beslenme konusunda bilgi sahibi olmak, sağlıklı besinleri seçmek, doğru beslenme alışkanlıklarını edinmek, kilo kontrolü gibi konularda da diyetisyenlerden faydalanabilirsiniz.

Randevu almak için:

0 539 940 5527

Adres:

Kılıçdede Mah. İstiklal Cad.

Özçelik Apartmanı No: 177/10

56’lar İlkadım/Samsun

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.