Vücut Analizi

Vücut Analizi

Vücut Analizi Nedir?

Vücut analizi, vücudunuzdaki yağ, kemik ve kas yüzdesini ifade eder. Doktorlar, sağlıklı bir kiloda olup olmadığınızı görmek için vücut analizini kullanırlar.

Vücut Analizi Neden Önemlidir?

Vücut analizi, sağlık kullanılan evrensel bir terimdir. Doktorlar, vücut ağırlığınızın yüzde kaçının yağ olduğunu bulmak için vücut analizi kullanır. Bu, sağlık seviyenizi bulmalarına yardımcı olur. Vücut kompozisyonu önemlidir, çünkü bir başkası sizinle aynı boy ve kiloda olduğu halde daha fazla vücut yağına ve daha az kasa sahip olabilir. Bu da onlarda farklı sağlık sorunları olduğunun bir göstergesidir. ‌

Vücut Analizi

Vücut analizini vücudumuzun ne kadarının yağ ve ne kadarının kas kütlesinden oluştuğunu gösterebilir. Sağlıklı bir bünye daha az yağ ve daha fazla kas kütlesi anlamına gelir. Vücudumuzda bulunan fazla yağlar kanser, diyabet, kalp hastalığı ve diğer sağlık sorunları gibi risklere yol açabilir.

Bu sorunların önceden tespit edilip zamanında müdahale edilmesi ciddi sağlık sorunlarının önlenmesini sağlayacaktır.

Vücut Yağı Nedir?

Vücudunuz su, protein, yağ ve minerallerden oluşur. Vücudunuzda iki tür yağ vardır.

Yağsız kütle. Bu aynı zamanda esansiyel yağ olarak da bilinir. Bu tür yağlar kemiklerinizde, karaciğerinizde, böbreklerinizde, bağırsaklarınızda ve kaslarınızdadır. Bu yerlerdeki yağ, vücudunuzun normal çalışması için gereklidir. ‌

Yağ kütlesi. Depolanmış yağ olarak da bilinen bu yağlar, yağ dokunuzda bulunur. Bu tür yağlar vücudunuz için enerji olarak kullanılır. Vücudunuzu yalıtır ve dış etkilere karşı bir bariyer oluşturur. Organlarınızı çevreler ve cildinizin hemen altındadır.

Bu sağlık sorunları şunları içerebilir:

  • Kalp yetmezliği
  • Diyabet
  • Obezite
  • Halsizlik ve yorgunluk

Vücut analizinizi kontrol etmek, vücut yağınızdaki ve kas kütlenizdeki değişimleri bilmenizi sağlar. Daha az veya daha fazla egzersiz yaparsanız ancak tartıda ağırlığınız aynı kalırsa, iç vücut analiziniz değişmiş olabilir.

Vücut Kitle İndeksi

Vücut analizi denilince akla vücut kitle indeksi (VKİ) gelebilir. Ancak BMI vücut yağını ölçmez. Doktorlar kilo durumunuzu öğrenmek için BMI kullanır. BMI size yalnızca kilonuzun boyunuza oranını söyler, bu nedenle sağlıklı bir seviyede olup olmadığınızı bilmek için inanılmaz derecede doğru bir araç değildir.

Tipik olarak, 30’dan fazla olan yüksek bir BMI, obeziteyi gösterir. BMI’niz 30’un üzerindeyse, vücut yağ yüzdeniz daha yüksek olabilir. Bu sizi hipertansiyon (yüksek tansiyon), osteoartrit, felç veya tip 2 diyabet gibi sağlık sorunları için risk altına sokabilir.

Doktorlar, boyunuzu ve kilonuzu ölçmek ve zayıf, normal kilolu, fazla kilolu veya obez olup olmadığınızı belirlemek için BMI’yi kullanır. VKİ, vücut yağ yüzdesi ile ilişkilidir ancak vücut yapınızın doğru bir resmini vermez.

BMI, beslenme için küresel bir indeks olarak daha faydalıdır. Bir kişinin aşırı kilolu, obez veya yeme bozukluğu olup olmadığını belirlemeye yardımcı olmak için kullanıldığında yararlı olabilir. Ancak vücut kompozisyonu için kullanılırsa, o kadar yardımcı olmaz.

Vücut Analizi ile İlgili Verilerin Toplanması

Vücut yağ yüzdenizin ne olduğunu öğrenmek için bir sağlık uzmanı, depolanan yağınızı ölçmek için cilt kumpasları kullanabilir. Bununla birlikte, vücut kompozisyonunuzu ölçmenin daha doğru başka yolları da vardır.‌

Cilt Kaliperleri

Bir sağlık uzmanı, deri kıvrım kalınlığınızı ölçmek için cilt kumpasları kullanacaktır. Depolanmış yağın yaygın olarak bulunduğu alanları ölçerler. İyi bir teknikle yapıldığında cilt kaliperleri çok hassas olabilir. Ancak insan hatası birçok hataya neden olabilir.‌

Sualtı Tartımı

Su altındayken, yağsız dokunuz batar ve yağ yüzer. Sualtı ağırlığınız, ne kadar yağ kütleniz olduğunu tahmin etmenize yardımcı olur. Bu, vücut kompozisyonunu bulmanın çok doğru bir yöntemidir. Ancak özel ekipman gerektirir.

Bir Vücut Kapsülü

Bu tür bir makine, vücudunuzun ne kadar havayı değiştirdiğini ölçer. Su altı tartımına göre daha uygun bir seçenektir. Ayrıca daha az zaman alır. ‌

Çift x-ışını Absorpsiyometri (Dexa) Taraması

DEXA taraması, vücudunuzda ne kadar vücut yağı, kas ve kemik olduğunu bulmak için düşük seviyeli x-ışınları kullanır. Hızlıdır ve değerlendirmeye kemiği de dahil eder.

Biyoelektrik Empedans

Bu analiz vücudunuza elektrik akımları gönderir. Daha sonra hareket ettiği hızı ölçer. Cilt kaliperlerinden sonra vücut yağınızı ölçmenin en ucuz yöntemidir. Bununla birlikte, doğruluk birçok faktöre bağlıdır. Vücut yağınızdaki değişiklikleri izlemek için en iyisidir. ‌

Yaşınıza göre sağlıklı vücut yağ yüzdeleri vardır.

20 ila 39 yaş arası kişiler için,

kadınlar vücut yağının %21 ila %32’sini hedeflemelidir.

Erkeklerde %8 ila %19 olmalıdır.

40 ila 59 yaş arası insanlar için,

kadınlar %23 ila %33 arasında,

Erkekler ise %11 ila %21 arasında olmalıdır.

60 ila 79 yaşları arasındaysanız,

kadınların vücut yağı %24 ila %35, erkeklerin ise %13 ila %24 oranında olmalıdır.

Kadınlar doğal olarak erkeklerden daha yüksek bir vücut yağ yüzdesine sahiptir. Vücut yağları aynı zamanda yaşlandıkça doğal olarak artar.

Vücut analizi, vücudumuzda bulunması gereken yağ ve kas miktarının belirlenmesi açısından son derece önemlidir. Vücudumuzda bulunan yağ miktarına göre hangi hastalık gruplarında risk teşkil ettiğimiz belirlenerek erken tedavi yöntemleri geliştirilebilir.

Dahili Hastalıklar ve Uzm. Dr. M. Fatih SÖKMEN

Günümüzde değişen beslenme alışkanlıkları ve stres yaşam dengemizi bozduğu için sağlığımıza daha fazla özen göstermemiz gerekmekte. Sağlıklı yaşamın birinci koşulu ise zamanında ve erken teşhistir.

Dahili hastalıklar ve bu hastalıkların zamanında teşhis edilip kontrol altına alınması son derece önemlidir. Uzm. Dr. M. Fatih SÖKMEN sizin ve yakınlarınızın sağlığını kontrol altında tutmak amacıyla muayenehanesinde kan tahlili ve idrar tahlili ile sağlığınızı düzenli olarak kontrol ederek sağlıklı bir yaşam sürmenize destek olacaktır.

Özellikle orta yaş ve üzeri olanların düzenli olarak kan ve idrar tahlili ile vücut analizi yaptırmaları, erken teşhis açısından son derece önemlidir.

Sağlığınızı önemsiyoruz. Sizlere daha sağlıklı bir yaşam sunmak amacıyla sizleri muayenehanemizde ağırlamaktan mutluluk duyarız.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

WhatsApp
Hemen Ara